Opublikowano:

Jaki blaszak kupić, chcąc zorganizować w nim mały warsztat?

Osób, które decydują się na zorganizowanie małego, amatorskiego lub zawodowego warsztatu na własnej posesji, wciąż przybywa. Często jednak, z różnych powodów, niemożliwe jest urządzenie pracowni w domu, z pomocą przychodzą wtedy łatwe w budowie i stosunkowo niedrogie garaże blaszane.

Mały warsztat stolarski, samochodowy, lakierniczy, pracownia majsterkowicza-amatora, nieduży zakład produkcyjny – chcąc zaaranżować tego rodzaju miejsca, niezbędne jest posiadanie dodatkowego pomieszczenia. Zakup garażu blaszanego wydaje się w tym wypadku najrozsądniejszą opcją. Po pierwsze, jest dużo szybszy w budowie niż budynek murowany. Jego instalacja zajmuje jedynie około godziny czasu. Po drugie, większość dostępnych dziś na rynku blaszaków wyróżnia się solidną i wytrzymałą konstrukcją, dlatego doskonale nadają się one do zastosowań gospodarczych. Po trzecie, ich koszty są o wiele niższe niż koszty, które musielibyśmy ponieść, decydując się na budowę osobnego, wolno stojącego budynku murowanego. Po czwarte, nie są konstrukcją stałą, tak więc w każdej chwili, np. przy zmianie koncepcji działalności albo chęci przeniesienia budynku w inne miejsce, możemy garaż blaszany swobodnie przetransportować. Wreszcie, po piąte, mają bardzo różnorodne formy. W zależności od formy naszej działalności, możemy zamówić garaż o dowolnych gabarytach oraz dodatkowych funkcjonalnościach.

Jakie właściwości powinien mieć garaż blaszany przeznaczony na warsztat lub mały zakład wytwórczy? Przede wszystkim, nie powinniśmy ograniczać się z jego wielkością, lepiej zamówić większy i bardziej przestronny, niż potem narzekać na ograniczoną przestrzeń. Poza tym, warto zastanowić się nad kupnem blaszaka z gotowym dociepleniem, pamiętajmy, że będziemy spędzać w naszej pracowni dużo czasu. Powinien to być także blaszak dobrej jakości, pokryty ocynkowaną blachą, odporny na działanie czynników atmosferycznych i wyposażony w odpowiednie wzmocnienia. Wreszcie, garaż przeznaczony na warsztat lub zakład, powinien być dostosowany do specyfiki wykonywanej działalności. Być może niezbędne będzie wydzielenie odrębnych pomieszczeń, zastosowanie okien, kilku par drzwi i bram, etc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *