Opublikowano:

Gotowe szambo z betonu czy szambo z betonowych kręgów?

Szamba wykonane z surowca betonowego wyróżniają się niższymi cenami niż szamba plastikowe. Decydując się na szambo betonowe pozostaje jeszcze wybór pomiędzy kupnem gotowego zbiornika a wykonaniem konstrukcji z kilku komponentów. Jakie są główne plusy i minusy szamba betonowego i szamba z betonowych kręgów?

Szamba z betonowych kręgów są szambami niedrogimi, co niewątpliwie stanowi ich podstawowy atut. Dlatego wiele osób, zwłaszcza tych, które jako priorytet stawiają czynniki ekonomiczne, decyduje się na właśnie takie kanalizacyjne rozwiązanie. Dodatkową zaletą szamb z kręgów jest duża przystępność surowca oraz bezproblemowy transport komponentów na teren posesji. Poszczególne kręgi nie są specjalnie ciężkie ani też zbyt wielkie gabarytowo, czego na pewno nie można powiedzieć o gotowych zbiornikach betonowych. Tutaj jednak kończy się ta niedługa lista atutów szamb z kręgów, a zaczyna lista ich dość znaczących mankamentów. Konstrukcje z betonowych kręgów wymagają dużej przykładności i staranności podczas budowy, celem uzyskania jak najlepszej szczelności zbiornika. Problem polega na tym, iż nawet przy zastosowaniu szeregu uszczelnień i zabezpieczeń, często okazują się nietrwałe i awaryjne. Ich główną wadę stanowi tendencja do przeciekania, co w przypadku pojemnika na ścieki można uznać za właściwość dyskwalifikującą.

Jeśli zaś chodzi o gotowe szamba betonowe, ich zaletą jest niewygórowana cena, która w obecnych czasach jest już bardzo zbliżona do cen szamb z kręgów. Dodatkowo, tego rodzaju zbiorniki wyróżniają się bardzo dobrą szczelnością, co oznacza, że posiadając takie szambo unikniemy wydostawania się na zewnątrz szkodliwych dla środowiska oraz dla zdrowia mieszkańców ścieków. Ponadto szamba betonowe są trwałe i solidne. Z uwagi na swój ciężar i gabaryty, stabilnie trzymają się w gruncie i nie zagrażają im ani napierające wody gruntowe, ani jakikolwiek nacisk z góry. Wspomniany duży ciężar szamb betonowych może w pewnym aspekcie stanowić ich wadę. Mianowicie chodzi o ich kłopotliwy transport i konieczność lokowania ich w ziemi za pomocą dźwigu. Jednak zważywszy na fakt, iż wiele firm oferuje sprzedaż szamb betonowych wraz z montażem, mankament ten znika (chyba, że do naszej posesji jest ograniczony dostęp i byłby problem z dojazdem dźwigu). Innych wad szamba betonowe nie posiadają.