Opublikowano:

Drzwi kuchenne – zanim je kupisz, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii!

Drzwi do kuchni to element, który najczęściej nie jest dobierany ze specjalną drobiazgowością, jego zakup nie jest też poprzedzony dłuższym zastanowieniem. Na ogół kupujemy pierwszy lepszy model, który pasuje do aranżacji całego mieszkania lub domu bez wzięcia pod uwagę jakichkolwiek czynników użytkowych. Oto kilka praktycznych porad dotyczących wyboru drzwi kuchennych.

Dla wielu z nas jedynym warunkiem, jak powinny spełniać drzwi kuchenne jest to, by pasowały do innych drzwi wewnętrznych w domu oraz do całości aranżacji. Istotnie, są to ważne kwestie, ale nie mniej ważne są również aspekty praktyczne. Kuchnia, z uwagi na czynności, które się w niej wykonuje, wymaga montażu drzwi szczelnych, takich, które uchronią przed przenikaniem zapachów do pozostałych pomieszczeń. Woń czosnku, kapusty, smażonej ryby, tudzież innych mocno pachnących potraw, niekoniecznie jest przyjemna, gdy unosi się przez długie godziny w całym domu. Druga ważna kwestia to dobra izolacja akustyczna drzwi kuchennych. Hałasy dochodzące z kuchni podczas gotowania i czyszczenia naczyń po posiłkach, mogą przeszkadzać innym domownikom, szczególnie, gdy są wykonywane wieczorem lub w nocy. To samo dotyczy rozmów dochodzących z kuchni – jeśli mamy ochotę na nocne pogaduszki w kuchni, przy dźwiękoszczelnych drzwiach inni domownicy będą mogli spać w ciszy i spokoju.

Wybierając drzwi do kuchni, warto zwrócić również uwagę na to, by były naprawdę dobrej jakości. Powinny być wykonane z odpornych na działanie wilgoci materiałów. Warto też zadbać, by był to materiał łatwy w czyszczeniu – w kuchni nietrudno o brud i osady. Ponadto, drzwi do kuchni powinny być trwałe, stabilne, nie zacinać się, bezproblemowo i cicho chodzić. Jest to bardzo ważne zważywszy na fakt, jak mocno użytkowane (jak często otwierane i zamykane) są drzwi kuchenne. Zwróćmy również uwagę na kwestię wentylacji – pomiędzy drzwiami kuchennymi a podłogą powinna być zachowana mała szczelina, by zapobiec zastojom powietrza wewnątrz pomieszczenia. Jeśli zaś chodzi o progi, w przypadku wejścia do kuchni, dla bezpieczeństwa, lepiej ich unikać.